Zapraszamy do lektury!
Ochrona katodowa a stacje paliw
- Szczegóły
Zabezpieczanie i monitorowanie stacji paliw to nie tylko sprawa dbałości o środowisko, ale również kwestia bezpieczeństwa ludzi korzystających z tych obiektów. Współczesne technologie pozwalają na stosowanie zaawansowanych rozwiązań w tym obszarze, takich jak ochrona katodowa – metoda chroniąca konstrukcje stalowe przed korozją elektrochemiczną. W artykule omówimy, w jaki sposób ochrona katodowa wpływa na funkcjonowanie stacji paliw oraz na trwałość ich infrastruktury.
Jak nadzoruje się instalacje ochrony katodowej?
- Szczegóły
Korozja jest skutkiem kontaktu metali m.in. z wilgocią lub powietrzem. Prowadzi ona do niszczenia struktury metalu oraz utraty jego właściwości. Szczególnie trudne jest zapobieganie korozji w przypadku np. zakopanych w ziemi lub zanurzonych w wodzie metalowych zbiorników i rur. W tym przypadku stosowanie ochrony katodowej i dokonywanie jej systematycznych pomiarów jest niezbędne. Wyjaśniamy, jak nadzoruje się instalacje ochrony katodowej.
Na czym polega ochrona katodowa?
- Szczegóły
Ochrona katodowa dotyczy konstrukcji podziemnych, takich jak gazociągi, rurociągi, a także zbiorniki gazowe i paliwowe. Instalacje ochrony katodowej wykorzystywane są również w konstrukcjach hydrotechnicznych i stalowych elementach oczyszczalni ścieków. Czym jest i na czym polega ochrona katodowa? Na to oraz na inne pytania odpowiemy w poniższym wpisie.
Jaką ochronę montuje się w gazociągach?
- Szczegóły
Budując gazociąg, trzeba zadbać o to, aby nawet pomimo upływu czasu, wciąż działał on sprawnie i niezawodnie. Stąd też montowane w nich elementy ochronne, które są absolutnie kluczowe i to nie tylko przy tego typu instalacjach. Co jeszcze jest niezbędne i jak taka ochrona wygląda od strony praktycznej? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Jakie słupki są montowane do instalacji ochrony katodowej?
- Szczegóły
Instalacje przesyłowe wykorzystywane do transportu różnych mediów, głównie ropy naftowej i gazu są w większości przypadków wykonywane jako podziemne rurociągi. Sprawia to, że rury, z jakich je wykonano oraz elementy niezbędnej armatury są w dużym stopniu narażone na zwiększone ryzyko korozji. Wynika ona nie tylko z obecności znacznej ilości wody zmagazynowanej w podłożu, ale także z działania znajdujących się w nim związków chemicznych np. naturalnie powstających kwasów organicznych czy rozpuszczonych nawozów. Sposobem na zmniejszenie niebezpieczeństwa uszkodzeń pojawiających się w wyniku rdzewienia użytej stali jest korzystanie z ochrony katodowej. Systemy tego rodzaju wymagają jednak użycia rozbudowanej sieci urządzeń, w tym słupków pomiarowych. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działa ochrona katodowa i sprawdźmy, do czego potrzebne są słupki.
Jak działają panele stacji SOK?
- Szczegóły
Instalacje, które są umieszczone pod ziemią, są zagrożone korozją, a ich postępujące uszkodzenia są trudne do wykrycia bez korzystania z odpowiednich rozwiązań technicznych. W przypadku infrastruktury wykorzystywanej do przesyłania lub magazynowania substancji niebezpiecznych właściwa ochrona będzie nieodzowna z uwagi na możliwość wycieku prowadzącego do skażenia środowiska oraz ryzyko eksplozji, pożaru lub uwalniania szkodliwych oparów. Sposobem na zagwarantowanie prawidłowego poziomu bezpieczeństwa jest stosowanie ochrony katodowej, co przy bardziej rozbudowanych systemach oznacza konieczność zastosowania stacji SOK. Przekonajmy się, na czym polega ochrona katodowa i zobaczmy, jaką funkcję pełnią stacje SOK.
Na czym polega ochrona katodowa zbiorników?
- Szczegóły
Cała podziemna infrastruktura służąca do przesyłu i magazynowania różnych substancji – paliw, gazu lub innych cieczy, która jest wykonana z metalu, będzie narażona na wpływ czynników środowiskowych, w tym na obecność wody oraz substancji chemicznych mogących powodować przyspieszoną korozję. Metodą na zmniejszenie tempa utleniania metalu jest zastosowanie różnych typów zabezpieczeń. Do najbardziej efektywnych zalicza się ochrona katodowa zbiorników i rurociągów. Przyjrzyjmy się bliżej sposobowi jej działania i sprawdźmy, dlaczego jest tak ważna.
Jakie zbiorniki należy poddać dodatkowej ochronie?
- Szczegóły
Korozja elementów wykonanych z metalu jest poważnym wyzwaniem przy projektowaniu i budowie instalacji, które będą eksploatowane w środowisku, które zwiększa tempo możliwego utleniania. Dotyczy to zwłaszcza infrastruktury podziemnej narażonej nie tylko na wilgoć, ale także kontakt z agresywnymi chemicznie substancjami. Sposobem radzenia sobie w takich sytuacjach jest wykonanie instalacji ochrony katodowej, która skutecznie zwiększa odporność stali. Przekonajmy się, jakie elementy powinny być w ten sposób zabezpieczane oraz zobaczmy, jak działa ochrona katodowa.