Na czym polega ochrona katodowa zbiorników?
- Szczegóły
Cała podziemna infrastruktura służąca do przesyłu i magazynowania różnych substancji – paliw, gazu lub innych cieczy, która jest wykonana z metalu, będzie narażona na wpływ czynników środowiskowych, w tym na obecność wody oraz substancji chemicznych mogących powodować przyspieszoną korozję. Metodą na zmniejszenie tempa utleniania metalu jest zastosowanie różnych typów zabezpieczeń. Do najbardziej efektywnych zalicza się ochrona katodowa zbiorników i rurociągów. Przyjrzyjmy się bliżej sposobowi jej działania i sprawdźmy, dlaczego jest tak ważna.
Zagrożenia korozyjne
Wszystkie elementy wykonane z metalu są zagrożone występowaniem zjawiska utleniania, które następuje ze zwiększoną siłą, jeśli w środowisku znajduje się duża ilość wody. Postępująca korozja niszczy strukturę metalu, często powodując powstawanie wżerów i szybką penetrację nawet tych elementów, które wykonano ze stosunkowo grubego materiału. Rdzewienie w przypadku instalacji znajdujących się pod ciśnieniem lub zawierających większą ilość substancji takich jak paliwa czy gaz oznacza nie tylko zagrożenie dla środowiska naturalnego i wysoki koszt usuwania skażenia, ale również ryzyko wybuchu.
Ochrona katodowa zbiorników
Sposobem na ograniczenie podatności na korozję jest ochrona katodowa. Zmniejsza ona prawdopodobieństwo zachodzenia reakcji utleniania przez doprowadzenie do przepływu ładunków elektrycznych między metalem a środowiskiem, w którym się znajduje. Przy utrzymywaniu wartości potencjału katody na odpowiednim poziomie poza obszarem korozji, trwałość infrastruktury może zostać znacznie podniesiona. Wymaga to jednak sprawienia, by powierzchnia metalu stała się katodą, co można osiągnąć, stosując zewnętrzne źródło napięcia. Zbiornik jest w takim przypadku łączony z biegunem ujemnym układu wyposażonego w prostownik. Biegun dodatni jest wprowadzany do podłoża, co oznacza przepływ napięcia za sprawą przewodnictwa gleby i znajdującej się w niej wody oraz substancji chemicznych. Dobór właściwych parametrów instalacji wymaga więc sprawdzenia jej rezystencji.